WSPOMNIENIE O WIESŁAWIE DYGONIU

W. DYGOŃ

Wiesław Dygoń urodził się w 1957 roku w Karpaczu. W młodości w latach 1965-81 trenował skoki narciarskie w swoim rodzinnym mieście. Jego najlepszym wynikiem było szóste miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów, a rekord długości oddanego skoku to 104 m na skoczni w Libercu. Był wielokrotnym mistrzem Dolnego Śląska. Po zakończeniu kariery sportowej, tuż po ukończeniu szkoły średniej został szkoleniowcem młodych skoczków narciarskich w Klubie Sportowym ?Śnieżka? Karpacz. W latach 1977-81 studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra sportu ze specjalnością trener narciarstwa klasycznego. W 1984 r. ukończył studia podyplomowe na AWF w Poznaniu uzyskując tytuł trenera lekkoatletyki.

Pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego rozpoczął w 1982 r. w szkole podstawowej w Sanoku, gdzie był też trenerem lekkoatletów w bloku szybkościowo-skocznościowym. Jego zawodnicy uzyskiwali medale na Halowych Mistrzostwach Polski oraz na Mistrzostwach Szkolnego Związku Sportowego m.in. w skoku w dal i trójskoku.

We wrześniu 1987 r. rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Lubawce, prowadząc zajęcia z klasą o rozszerzonym programie wychowania fizycznego z narciarstwa biegowego.

W latach 1994-1999 pracował w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu i Szklarskiej Porębie szkoląc zawodników w biathlonie. Sportowcy z jego grupy zdobywali medale Mistrzostw Świata, Europy i Polski, a także na Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży, wielu z nich stratowało też w kadrze narodowej i olimpijskiej. W tym okresie Wiesław Dygoń był też trenerem kadry Polski Juniorów na Mistrzostwach Świata w fińskim Kontiolahti oraz na Mistrzostwach Europy w Val-Ridanna (Włochy) i Mińsku-Raubiczach (Białoruś), skąd Jego zawodnicy przywozili medale we wszystkich kolorach.

W 2001 r. ponownie rozpoczął w Karpaczu szkolenie młodych adeptów skoków narciarskich w Klubie Sportowym 'Śnieżka' Karpacz. W roku 2004 wrócił do Lubawki i do Swojej dawnej szkoły, wówczas już gimnazjum, gdzie pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego, do czasu przejścia na emeryturę latem 2015 r.

W 2010 r. zakończył pracę w klubie KS 'Śnieżka' Karpacz. W maju tego samego roku był jednym z inicjatorów i założycieli Lubawskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego 'LUKS-SKI', gdzie działał z ogromnym zaangażowaniem. Będąc znów trenerem skoków narciarskich i kombinacji norweskiej zabiegał o odbudowę lubawskiej skoczni. Wychował Krystiana Gryczuka, który reprezentował Polskę w kombinacji norweskiej na Mistrzostwach Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym w Libercu oraz zdobywał medale na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

W listopadzie 2014 r. otrzymał Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. W uzasadnieniu tego odznaczenia napisano m.in.: 'Pan Wiesław Dygoń swoją wieloletnią pracą, zaangażowaniem rozsławił Dolny Śląsk, rokrocznie przygotowując młodzież do reprezentowania i zdobywania licznych nagród na arenie międzynarodowej.'

Wiesław Dygoń zmarł po długiej chorobie 25 lutego 2016 r., w wieku 59 lat.